12.04.2017
Թեմա՝ կրկնողություն
Տանը՝ Round up 3
page 160 ex. 7,10
Page 161 ex. 4
Նախագծերով ուսուցման ստուգատես
Ապրիլի 3-7
Նախագիծ
Մասնակիցները Արևմտյան դպրոցի 5-րդ դասարանի սովորողներ
Նպատակը՝ Հ. Թումանյանի “The Death of Kickos” հեքիաթի հիման վրա սովորողները պատրաստեն ընտանեկան ռադիոնյութ կամ տեսաֆիլմ:
Միքայել Մարգարյան
Շարունակելի…….
Առցանց ուսուցում. մարտի 27-31
Նախագիծ 2(ա)
Մասնակիցները Արևմտյան դպրոցի 5-րդ դասարանի սովորողներ
Նպատակը՝ Հ. Թումանյանի “The Death of Kickos” հեքիաթի հիման վրա սովորողները պատրաստեն ընտանեկան ռադիոնյութ կամ տեսաֆիլմ:
Ակնկալվող արդյունքը՝ Թումանյանի հեքիաթը անգլերեն տեսաֆիլմերի կամ ընտանեկան ռադիոնյութերի տեսքով, որը կհրապարակվի սովորողի բլոգում:
Նախագիծը ընթացքի մեջ է:
Սովորողների աշխատանքները
Վահե Մուսայելյան
Շարունակելի…..
Նախագիծ 2(բ)
“Shopping “ թեմայի հիման վրա սովորողները իրենց նոր սովորած յուրացրած բառերի և արտահայտությունների հիման վրա կպատրաստեն ընտանեկան իրավիճակային խաղ-տեսաֆիլմ, որտեղ դերերից մեկը կլինի ինքը՝ տվյալ սովորողը, իսկ մյուսը՝ ընտանիքի անդամներից որևէ մեկը:
https://learnenglishteens.britishcouncil.org/sites/teens/files/shopping_for_clothes_-_exercises_4.pdf
https://learnenglishteens.britishcouncil.org/skills/speaking-skills-practice/buying-new-shoes
Սովորողների տեսաֆիլմերը
Սաթինե Տեր-Պետրոսյան
Սուսաննա Մամիկոնյան
Լիլիթ Մինասյան
Ասյա Միրզոյան
Հայկ Մարգարյան
Էրիկա Սարգսյան
Մարտի 20-25
Նախագիծ 1
Մասնակիցները՝ Արևմտյան դպրոցի մի խումբ սովորողներ
Միջին դպրոցի մի խումբ սովորողների հետ իրականացվում է սովորող սովորեցնող նախագիծը, որտեղ 8-րդ դասարանի մի խումբ սովորողներ ընտրեցին անգլերեն մի երգ և այդ երգը սկսեցին սովորեցնել Արևմտյան դպրոցի 5-րդ դասարանի մի խումբ սովորողներին: Նախագիծը ընթացքի մեջ է:
Ակնկալվող արդյունքը կլինի երգ-կարաոկե՝ իրենց իսկ երգեցողությամբ:

Նախագիծ 2(ա)
Մասնակիցները Արևմտյան դպրոցի 5-րդ դասարանի սովորողներ
Նպատակը՝ Հ. Թումանյանի “The Death of Kickos” հեքիաթի հիման վրա սովորողները պատրաստեն ընտանեկան ռադիոնյութ կամ տեսաֆիլմ:
Մարտի 20-ից 25-ը տարվեց տեքստի հետ աշխտատանք: Նախագիծը ընթացքի մեջ է:
Ակնկալվող արդյունքը կլինի Թումանյանի հեքիաթը անգլերեն տեսաֆիլմերի կամ ընտանեկան ռադիոնյութերի տեսքով, որը կհրապարակվի սովորողի բլոգում:
Նախագիծ 2(բ)
“Shopping “ թեմայի հիման վրա սովորողները իրենց նոր սովորած յուրացրած բառերի և արտահայտությունների հիման վրա կպատրաստեն ընտանեկան իրավիճակային խաղ-տեսաֆիլմ, որտեղ դերերից մեկը կլինի ինքը՝ տվյալ սովորողը, իսկ մյուսը՝ ընտանիքի անդամներից որևէ մեկը:
https://learnenglishteens.britishcouncil.org/sites/teens/files/shopping_for_clothes_-_exercises_4.pdf
https://learnenglishteens.britishcouncil.org/skills/speaking-skills-practice/buying-new-shoes
28.02.2017
Դասի ընթացքը՝ սովորողները փորձում են տեղում հանպատրաստի զույգերով գրավոր կազմել երկխոսություն՝ գործածելով բոլոր անցած նոր բառերն ու արտահայտությունները:
Տանը՝ Կազմել 2 երկխոսություն անցած նոր բառերով և արտահայտություններով:
21.02.2017
Դասի ընթացքը՝ սովորողները սկզբում լսում են երկխոսությունը, հետո իրենք են փորձում գնորդի դերում հայտնվել:
Տանը՝ Մի քանի նախադասությամբ գրե՛ք թե ինչ հագուստ եք վերջերս գնել, կամ ինչ հագուստ եք գնելու օրինակ հաջորդ շաբաթ:Նշե՛ք գույնը, տեսակը, չափսը և այլն:
15.02.2017
Դասի ընթացը՝ սովորողները լսում են երկխոսությունը, հետո միասին առցանց կատարում ենք առաջադրանքները:
Տանը՝ ավարտել առաջադրանքները և տեղադրել բլոգներում:
6.12.2016
Թեմա `Meals
Դասի ընթացքը `տարբեր դերախաղեր սովորոծ, յուրացրած արտահայտություններով:
Տանը `
Հետեւյալ երկխոսությունը գրովոր թարգմանե’ք անգլերեն եւ կազմե’ք նմանատիպ մեկ երկխոսություն:
-Բարեւ Ձեզ:
-Բարեւ Ձեզ:
— Կարող եմ Ձեզ օգնել:
-Ես Կուզենայի մի մեծ տորթ:
-Օ՜հ, Ներողություն, մենք չունենք մեծ տորթեր: Մենք ունենք միայն փոքր տորթեր, բայց նրանք շատ համեղ են:
-Ի՜նչ Ափսոս, այսօր իմ եղբոր ծննդյան օրն է եւ ես կուզենայի մեծ տորթ գնել: Լավ, ես կգնամ (я пойду) մեկ ուրիշ խանութ: Շնորհակալություն: Ցտեսություն:
-Ցտեսություն:
1.12.2016
Թեմա `Meals
Դասի ընթացքը `սովորողները դերերով կարդում են մի քանի երկխոսություններ ուտելիքների մասին եւ հետո տվյալ երկխոսությունների արտահայտությունները գործածելով իրենք են փորձում գնորդ-վաճառող դերախաղ կազմակերպել:
Տանը `
Верещагина И.В.
Page 27 ex.9 երկխոսությունները սովորել անգիր
29.11.2016
Թեմա `много, много, много
Դասի ընթացքը `սովորողներին բացատրվում է վերը նշված բառերի ճիշտ կիրառումը նախադասությունների մեջ, որից հետո սովորողները իրենք են բանավոր կազմում նախադասություններ:
Տանը `
Round up 3
Page 30 экс. 3 կատարել գրավոր: Նախադասությունները ամբողջությամբ կգրեք: Առաջադրանք 4-ը (էջ 30) կանենք դասարանում:
Հետեւյալ նախադասությունները թարգմանեք անգլերեն:
1.Կան շատ սեղաններ դասասենյակում:
2. Կա շատ թեյ բաժակի մեջ:
3. Կան շատ աթոռներ սենյակում:
4. Չկա շատ ջուր բաժակի մեջ:
5. Կան շատ ավտոմեքենաներ փողոցում:
6. Կա շատ կաթ բաժակի մեջ:
7. Մենք ունենք շատ խնձորենիներ (яблони) մեր այգում:
8. Չկան շատ երեխաներ բակում:
9. Եկեք գնանք այգի եւ պաղպաղակ ուտենք: Մենք շատ ժամանակ ունենք:
10. Ես կարծում եմ, որ չկան շատ գրքեր քո պայուսակի մեջ:
22.11.2016
Դասարանական աշխատանք `յուրաքանչյուր սովորող մուտքագրելով պատմում է արդեն սովորած յուրացրած» Гадкий утенок «հեքիաթը:
17.11.2016
Դասի ընթացքը, «The Ugly Duckling» տեքստի ընթերցում, որից հետո սովորողները մեկը մյուսին հարցեր են տալիս հեքիաթի վերաբերյալ :
Տանը, Կազմել հարցեր տեքստի վերաբերյալ:
10.11.2017
Դասի ընէցքը, ֆիլմի դիտում, քննարկում
Տանը, հեքիաթը սովորեք ձեր բառերով վերարտադրել:
8.11.2016
Թեմա, Past Ind. Напряженный
Դասի ընթացքը, հեքիաթի ընթերցում, քննարկում
видеофильм
Текст
Տանը,
Նայեք ֆիլմը, կարդացեք տեքստը, ձեզ անծանոթ բառերը դուրս գրեք:
3.11.2016
Թեմա, Одежда
Դասի ընթացքը, դերախաղեր հագուստների վերաբերյալ
Տանը,
Верещагина И.В.
Էջ 14 առ.10-երկխոսությունը սովորե’ք անգիր եւ այդ երկխոսության հիման վրա ինքնուրույն կազմե’ք 2 երկխոսություն:
02.11.2016
Թեմա `Одежда
http://www.anglomaniacy.pl/clothesDictionary.htm
Դասի ընթացքը `սովորողների հետ գնորդ-վաճառաող դերախաղ
Տանը `Верещагина И.В.
Էջ 14 առ +0,10 երկխոսությունը սովորել անգիր
Կազմել նմանատիպ երկխոսություն
24.10-28.10 Առցանց ուսուցում
Թարգմանական նախագիծ
Տեւողությունը `24.10-24.12
Նպատակը `5-րդ դասարանի սովորողները կթարգմանեն իրենց կրտսեր ընկերների` 5 տարեկանների հորինած հեքիաթները:
Արդյունքը կլինի պատկերազարդ երկլեզու էլեկտրոնային գիրք:
20.10.2016
13.10.2016
Թեմա `Времена года
Դասի ընթացքը `սովորողները պատմում են թե ով որ եղանակն է սիրում եւ ինչու է սիրում տվյալ եղանակը:
Տանը `
11.10.2016
Լեզվական նյութ, есть / есть / Can
Դասի ընթացքը, սովորողներից յուրաքնչյուրը փորձում է պատմել իր մասին (ինչ ունի կամ ինչ չունի / ինչ է կարողանում անել կամ ինչ չի կարողանում անել)
Տանը, Округлите 3
страница 13 ex.10 տվյալ տեքստի հիման վրա գրավոր պատմիր քո մասին:
Միքայել Մարգարյան
Անրի Ներսիսյան
Հրանտ Աբրահամյան
Աննա Հարությունյան
5.10.2016
Լեզվական նյութ, местоимения
Դասի ընթացքը, սովորողները տեղում երկխոսություններ են հորինում, գործածելով դերանունները:
Տանը,
Round up 3
Page 15 աղյուսակը լավ սովորեք
Page 15 ex.1,2
Page 16 ex.3,4
Երեխաներ, բոլորդ ձեր մոտ պահում եք բառատետրեր (կամ էլեկտրոնային, կամ թղթային տարբերակով): Վարժությունների մեջ ցանկացած նախադասություն գրելիս պետք է իմանաք այդ նախադասության թարգմանությունը: Եթե որեւէ անծանոթ բառ եք հանդիպում, գրեք ձեր բառատետրերի մեջ:
29.09.2016
Լեզվական նյութ, есть / есть, Can
Դասի ընթացքը, սովորողները նայում են գրքի մեջ պատկերված նկարներին եւ ամեն մեկը ասում թե ով ինչ ունի կամ ինչ չունի, գործածելով եւ У եւ есть.
Տանը,
Круглый до 3
Page 10 — У / աղյուսակը լավ սովորել
Page 11 экс. 5 կատարել գրավոր
Page 12 աղյուսակը լավ կրկնել
Page 12 ex.7 կատարել գրավոր
Page 13 ex.9 կատարել գրավոր
22.09.2016
Լեզվական նյութ, прилагательные
Դասի ընթացքը հանձնարարաված տեքստի հետ աշխատանք
Տեքստից դուրս գրել 3 ածական, կազմել այդ ածականների համեմատական աստիճանները եւ դրանցով կազմել 3 եւ ավելի նախադասություն:
Օրինակ, холодной холоднее-самый холодный:
Январь coldes т месяцем года.
20.09.2016
Լեզվական նյութ, Past Ind. Напряженные (неправильные глаголы)
Դասի ընթացքը, Սովորողները տեքստից դուրս են գրում անկանոն բայերը եւ դրանցով կազմում նախադասություններ:
Տեքստը « «The Hungry Dragon» պատմել սովորեք: Պատմելու ընթացքում պարտադիր չէ հիշել կոնկրետ թվերը:
Переведите эти предложения:
1. Ես տեսա մեկ ափսե լապշա սեղանի վրա եւ ուզեցա ուտել այն:
2. Համլետը կերավ 2 ափսե շիլա, 5 նրբերշիկ, բայց նա դեռ քաղցած էր:
3. Ես չկարողացա ուտել 2 ափսե շապշա, ես կարողացա ուտել միայն (только) մեկ ափսե շապշա:
4. Նրանք չխմեցին նարնջի հյութը եւ չկերան ձուկը:
5. Երբ ես դպրոցից գալիս եմ տուն, ես շատ քաղցած եմ լինում:
13.09.2016
Թեմա, Past Ind. Напряженные (неправильные глаголы)
Դասի ընթացքը, «The Princess an the Dragon» տեքստի հետ աշխատանք (ընթերցում, տեքստի վերաբերյալ սովորողների կողմից հարցերի կազմում, պատասխանում)
Տնային առաջադրանք,
Переведите эти предложения:
1. Ես խոստացա իմ մայրիկին օգնել լվանալ ափսեները ճաշից հետո:
2. Ես կողպեցի դուռը եւ գնացի իմ տատիկի տուն:
3. Կարող ես օգնել ինձ բացել պատուհանը:
4. Քաջ ասպետը փրկեց արքայադստերը եւ տարավ նրան մի մեծ ոսկե դղյակ:
5. Աշոտը չկարողացավ գնալ կինոթատրոն: Նա մնաց տանը եւ օգնեց իր փոքր եղբորը:
«The Hungry Dragon» տեքստը կարդալ, հասկանալ, դիտել տեսաֆիլմը :
07.09.2016
Թեմա `Прошлое Ind. Напряженная
Դասի ընթացքը ` » The Princess and the Dragon» տեքստի հետ աշխատանք
Տնային առաջադրանք ` տեսաֆիլմի դիտում
Տեքստից դուրս գրել 5 բայ (գործողություն) եւ անցյալ ժամանակաձեւով կազմել նախադասություններ: